https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/257746slika2.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/549715MAK031.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/409372only_one_name_200_1.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/301123slika.jpg
# /index.php?option=com_content&view=article&id=0&Itemid=51 /index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=43 #
ВМРО - Демократска партија - официјален портал
PDF Печати Е-пошта

Ќе ни ги честитаат двата Илиндена откако ја погребаа Асномска Македонија !?           

->>>    Андов и забива нож во грб на Македонија          

         Деновиве фондацијата институт отворено општестсво-Македонија, како влошка во сите медиуми ја испечати Предлог државната стратегија за решавање на спорот со Република Грција, на пратеникот Стојан Андов.         

         Според ВМРО-ДП ова е Предлог стратегија за национален пораз на македонскиот народ.          

         Перфидноста и умислата на предложената стратегија, покрај другото се содржи и во фактот што се темели врз документи кои однапред ја лимитираат аргументацијата на Македонија во ирационалниот спор наметнат од соседна Грција.
Повеќе...
 
PDF Печати Е-пошта

ПРЕС

/12 јули 2009 година/ 

Грција има проблем со македонскиот идентитет, а Македонија со своите политичари

     ВМРО-ДП најостро го осудува приклучувањето на државниот врв, претседателот на државата и премиерот, како и на ВМРО-ДПМНЕ,  кон ставовите на парламентарната опозиција за “разумен компромис“, па сега заедно вршат притисок врз македонскиот народ да прифати промена на името, и со тоа предизвикуваат уште посилни притисоци однадвор.

     ВМРО-ДП предупредува дека ваквата политика води кон братоубиствена војна, зашто македонскиот народ нема да прифати да се самоукине. Затоа на оние кои се нафатиле да бидат кумови, им порачуваме да се плашат од судот на народот, а не од притисоците однадвор.

 

 
PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДП и НДМ бараат прекин на разговорите и отворање постапка во ОН

/Нова Македонија, 6 јули 2009 година/


     Предлог-стратегија за одбрана на уставното име во која се содржани анализа и осмислена тактика како да ја добиеме битката со конкретни дејства во постапката пред Обединетите нации поднеле партиите ВМРО- ДП и НДМ до претседателот на Собранието Трајко Вељановски.

 

     На прес-конференцијата, одржана вчера во пресрет на доаѓањето на посредникот Нимиц, претседателите на двете партии, Владимир Голубовски и Јанко Бачев, соопштија дека побарале средби и со претседателот Иванов, премиерот Груевски и со лидерот на СДСМ Црвенковски, на кои ќе ги запознаеле со стратегијата.

Повеќе...
 
PDF Печати Е-пошта
Дилетантизмот во водењето на политиката за спорот со името продолжува

/9 јули 2009 година/   

     ВМРО-ДП ја предупредува Владата  дека нема мандат да преговара, а уште помалку да одлучи за промена на името, што би претставувало распишувањето на евентуален референдум, и во име на македонскиот народ бара прекин на разговорите за компромисно решавање на името, и решението Република Македонија да го побара во постапка пред Обединетите нации.   

     Дилетантизмот во вoдењето на политиката околу спорот продолжува, овој пат во тој стил продолжи претседателот на државата, кој избрза со синоќешната координативна средба, давајќи и со тоа значење кое дава лоши сигнали, и логично ја ослабува македонската позиција, откако претходно погрешно средбите со Метју Нимиц беа одржани на највисоко ниво, па дури и како одделни со премиерот и претседателот на државата.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL