https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/257746slika2.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/549715MAK031.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/409372only_one_name_200_1.jpg https://vmro-dp.org.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/865029only_one_name_200_2.jpg
# /index.php?option=com_content&view=article&id=0&Itemid=51 /index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=43 /index.php?option=com_content&view=article&id=142
ВМРО - Демократска партија - официјален портал
PDF Печати Е-пошта
Тачи да се санкционира според КЗ на Република Македонија 

         ВМРО-ДП барањата на Тачи за уставно редефинирање на Македонија, како и најавата дека ќе побара Албанија да стави вето на членството на Македонија во НАТО, ги смета како сериозна индиција дека македонската политика е сериозно болна, а државниот врв неспособен да ги исполнува своите со Уставот и законите утврдени надлежности и обврски.
Повеќе...
 
PDF Печати Е-пошта
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ договориле “национално“ единство за “разумна“ промена на името !?
         ВМРО-ДП искажува длабока загриженост заради сериозните индиции кои го потврдуваат сценариото, за кое деновиве се повеќе се зборува, и според кое ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои ја прифатија стратегијата “разумен“ компромис за промена на името, деновиве договориле и како да го амортизираат револтот на народот кога ке биде распишан референдумот за промена на името !
Повеќе...
 
PDF Печати Е-пошта

Ќе ни ги честитаат двата Илиндена откако ја погребаа Асномска Македонија !?           

->>>    Андов и забива нож во грб на Македонија          

         Деновиве фондацијата институт отворено општестсво-Македонија, како влошка во сите медиуми ја испечати Предлог државната стратегија за решавање на спорот со Република Грција, на пратеникот Стојан Андов.         

         Според ВМРО-ДП ова е Предлог стратегија за национален пораз на македонскиот народ.          

         Перфидноста и умислата на предложената стратегија, покрај другото се содржи и во фактот што се темели врз документи кои однапред ја лимитираат аргументацијата на Македонија во ирационалниот спор наметнат од соседна Грција.
Повеќе...
 
PDF Печати Е-пошта

ДА СЕ ЗАБРАНАТ ПАРТИИТЕ КОИ ЗАГОВАРААТ УРИВАЊЕ НА УСТАВНИОТ ПОРЕДОК  

      ->>>   Груевски со Албанците по стапките на Глигоров        

         Ова е последен момент Владата наместо да води игри, да го брани Уставниот поредок и унитарноста на Република Македонија.

         ВМРО-ДП предупредуваше дека единствено место за политички дијалог е Собранието на Република Македонија, а не некакви клубови, мотели или кафулиња.

         ВМРО-ДП исто така предупредуваше дека е опасно да не се почитува статистичкиот факт, па во тие квази демократски, во основа антимакедонски дијалози, да седнуваат две македонски и две партии на албанското малцинство, што парадоксално деновиве кулминираше со предлогот од премиерот да седнат две македонски и три албански партии ???

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
    -
    +
    6